http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Anadolu'da Antik Su Mühendisliği Antik Değirmen Ve Su Kemeri Harabeleri Beşkonak Manavgat - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Anadolu'da Antik Su Mühendisliği Antik Değirmen Ve Su Kemeri Harabeleri Beşkonak Manavgat

Anadolu'da Antik Su Mühendisliği Antik Değirmen Ve Su Kemeri Harabeleri Beşkonak Manavgat

Tarih 15 Mayıs 2018, 10:02 Editör Mehmet SÖKMEN

Anadolu'da Antik Su Mühendisliği Antik Değirmen Ve Su Kemeri Harabeleri Beşkonak Manavgat

ISBN 978-605-88104-0-2
Anadolu’da Antik Su Mühendisliği Antik Değirmen Ve Su Kemeri Harabeleri Beşkonak Manavgat 
Uygarlıkların karışımı ile kesiştiği ve geliştiği yerdir, Anadolu. Antik su mühendisliği çeşitliliği bakımından dünyanın önde gelen su yapılarının ev sahibi konumundadır. Höyüklerden başlayıp, Hitit, Urartu, Helen, Roma, Bizans, Anadolu Selçukluları su yapılarına dek çok sayıda örnekler bulunuyor.Anadolu’da su mühendisliğinin nasıl bir geçmişe sahip olduğunun, eski kentlerin su mühendisliği birikimi muhteşem sanat mühendisliği yaratmıştır, içlerinde sakladıkları gizlerin bu filmimizle kısa bir özeti ile açığa çıkarılarak çağdaş dünyaya sunacağımız katkı ile ortaya koymayı amaç edindik.
Anadolu tarihsel süreçte olağan üstü Hidrolik Uygarlıkların da beşiği olmuştur; Kısmen kullanılan kanallar ve bunları besleyen bentleri, bugünün borulu sulama yönteminin öncüsü olan kehriz sistemleri tünellerle akarsu çevirerek limanların dolmasını engellemişler.
Akarsu yatakları galeri ve kuyularla iyileştirilmiş; yer altı suyu sarnıçlarla derlenerek yağmur suyu toplanmış, kentleri besleyen anıtsal çeşme ve hamam yapıları ile liman ve öğeleri gibi su mühendisliğinin gerek sanat, gerekse teknik yönünü yansıtan, havzalar taşkınlardan korunmuştur.
Tarımsal etkinliklerin kesintiye uğratılmadığı boşaltım yapılarını düşünen ve inşa eden uygarlıkları bu nedenlerle Hidrolik Uygarlıklar olarak nitelenebilir.
Anadolu’daki kargir veya taş köprü kalıntıları, 1. binyılın ilk yarısında Roma, 2. binyılın ilk yüzyılında Selçuklu ve 13. ve 19. Yüzyıllarda da Osmanlı dönemlerine dek gitmektedir.
Anadolu'nun üç yanı denizlerle çevirilidir. Eskil çağda deniz ticaretinin kara ticaretine göre daha az tehlikeli ve daha hızlı olması nedeniyle gelişen deniz ticareti, çok sayıda limanın da yapımına olanak sağlamıştır.
Anadolu’da Su Mühendisliği oldukça gelişmiş tarihsel süreci kapsar; Neredeyse eski kentlerin tümünde ciddi su iletim sistemine rastlanmakta, bir kısmında ise kanalizasyon sistemi de bulunmaktadır.
Kanal veya pişmiş toprak borulu içme ve kullanma suyu sistemleri  önce veya birlikte kullanılmış açık ve kapalı sarnıçlar da yaşamsal su ihtiyacının  karşılanmasına hizmet etmişlerdir.
Galeriler ve tüneller akaçlama sistemlerinin birer öğesidirler. Kıyı koruma yapıları olan iskele ve limanlar deniz ulaştırmasının parçalarıdır.  Yarı-kurak Anadolu kentlerinin kentiçi dağıtımı ve sulama gereksinmesini günlük ve mevsimlik bakımlardan karşılayacak biriktirme yapılarıdır.
Tüm bu mühendislik yapılarının tamamlayıcıları olan maksem, su terazisi, çeşitli amaçlara hizmet eden kapaklar, pişmiş toprak borular, su köprüleri, kıl köprü, akedük, akarsu üstünü örten ve menfez gibi yanal suları almaya yarayan sanat yapılarıdır.
Mühendislik birikim ve tasarımının geliştiği düzeyi göstermesi açısından hayranlıkla izlenen yapılar olarak göze çarpan Anadolu’daki Su Mühendisliği Kalıntılarının Tarihidir.
Eskil geçmişin 8-9 binyıllık uygarlık geçmişindeki kalıntıların bazıları günümüze değin ulaşmışken, bazılarından eser kalmamıştır. Bu onların hiçbir zaman olmadığı anlamına gelmemelidir.
Hidrolik Uygarlıklar ülkesi Anadolu’nun Akdeniz Bölgesi sahasında Beşkonak Gökçesu mevkiindeki eskil su kemeri bugün hala zamana direnmektedir. Tüm yıkım ve tahribatlara karşı hala ben varım diyor.
Yağış yönünden nisbeten kurak bölgelerde, ama büyük akarsular yakınında bu tür uygarlıkların yeşermesi, akarsulardan yararlanmayı ve korunmayı sağlayacak büyük su yapıları sistemlerinin geliştirilmesi güçlü devlet yönetimleriyle gerçekleştirilmiştir; bunları hidrolik uygarlıklar olarak adlandırmak yoluna da gidilmiştir.
Tarihi su yapıları açısından, özellikle Roma imparatorluğunun ivmesiyle, Akdeniz'in çevresindeki ülkeler ön plana çıkmış, Türkiye gibi bazı ülkeler daha sonra da bu alanda önemli su yapıları meydana getirmişlerdir.
Uygarlıkların kesişme alanı olmuş Anadolu toprakları üstünde, son dör tbin yıl boyunca gerçekleştirilmiş olan su mühendisliği eserleri, Türkiye'yi tarihi su yapıları açısından dünyanın en zengin ve ilgi çekici açık hava müzelerinden biri konumuna getirmiştir.
Antik Akış Gözlemleri eskil dönemdeki ürün bolluğu ve kıtlığı, hidrolik uygarlıklarda akarsuyun sulak veya kurak dönemlerine bağlı olduğundan, en basit gösterge olarak su seviyelerinin gözlenmesiyle
hidrometrik çalışmalar yapılmıştır.
 Türkiye’de arkeolojik çalışmalar daha çok kent içi kazılarda yoğunlaşmış olup bu kentlerin su yolu kalıntıları, görkemli kemerler, sifonlar, tüneller ıssız kırlarda, kimi zaman da kentler yakınında ilgiden yoksun, ne oldukları bilinmeksizin yatmaktadırlar. Bu filmimiz buna dikkat çekmeyi amaçlamıştır
Kilometrelerce uzunluktaki tarihsel su yolları çok geniş alanlara yayılmış olarak bulundukları için gerek doğa koşulları gerekse insanların tarım ve bayındırlık etkinlikleri karşısında yeterince korunamamakta ve bu nedenle öteki kentsel yapılara oranla daha hızlı bir yıkım süreci içerisinde bulunmaktadırlar.
Bütün kanıtlarıyla yok olup gitmeden önce tarihsel su yollan üzerindeki yapıları ve izlentilerini arazide belirleyip harita üzerine çizmek, fotoğraf ve çizimlerle belgelemek ivedi bir görev olarak ortaya çıkmaktadır.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Ulaşım : Kadir Demir
Çekim Tarihi : 17.02.2018
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 07.05.2018
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
         www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 228 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Limyra Antik Su Kenti - Tanrıçaların Yıkandığı Saklı Sular Sahası - Finike

Limyra Antik Su Kenti - Tanrıçaların Yıkandığı Saklı Sular Sahası - Finike Limyra Antik Su Kenti - Tanrıçaların Yıkandığı Saklı Sular Sahası - Finike

Kış Mevsiminde Belen Kayalıkları Sarıçınar Dağı Orman Krallığı Antalya

Kış Mevsiminde Belen Kayalıkları Sarıçınar Dağı Orman Krallığı Antalya Kış Mevsiminde Belen Kayalıkları Sarıçınar Dağı Orman Krallığı Antalya

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |