http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Salda Gölü Salda Maldivleri Belgesel Yapım - Burdur - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
html5 video by ThunderSoft
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Salda Gölü Salda Maldivleri Belgesel Yapım - Burdur

Salda Gölü Salda Maldivleri Belgesel Yapım - Burdur

Tarih 02 Aralık 2017, 19:08 Editör Mehmet SÖKMEN

Doğa Ananın krallığı Türkiye’de Salda Maldivlerini yaratmıştır. Artık Maldiv adalarına gitmeye gerek yok. Türkiye'nin en derin tatlı su gölü Salda, beyaz kumu, suyunun temizliği ve türkuaz rengiyle oluşan güzel manzarasıyla 'Türkiye'nin eşsiz güzellikteki Maldivleridir.

ISBN 978-605-88104-0-2
Salda Gölü Salda Maldivleri Belgesel Yapım - Burdur 
Doğa Ananın krallığı Türkiye’de Salda Maldivlerini yaratmıştır. Artık Maldiv adalarına gitmeye gerek yok. Türkiye'nin en derin tatlı su gölü Salda, beyaz kumu, suyunun temizliği ve türkuaz rengiyle oluşan güzel manzarasıyla 'Türkiye'nin eşsiz güzellikteki Maldivleridir. Aynı zamanda turistlerin en yeni gözdesidir. Salda Gölü, türkuaz suyu ve beyaz kumsallarıyla konuklarına muhteşem görsel bir şölenler hazırlıyor.Salda Maldivleri Yeni evlenen çiftler en gözde fotoğraf ve videolarını burada kayda alıyor. Gelin adaylarının en gözde mekanıdır. Türkiye'nin Maldivleri olarak kabul gören Salda Gölü, mavi ile yeşilin iç içe olduğu doğal güzelliğiyle herkesi bekliyor, fotoğraf tutkunlarından büyük ilgi görüyor.
Göl, çevresindeki kamp alanları ve tesisler, turistlere konaklama imkanı da sağlıyor. Çevresinde bisiklet turları düzenlenen gölde kuş gözleme alanları da var.
Burdur’un Yeşilova İlçesi’ndeki Salda Gölü, Türkiye’nin en derin, tatlı, temiz ve berrak özelliklere sahip su gölü konumundadır. Ölçülebilen derinliği 185 metre olan Salda Gölü, Burdur ilinin yaklaşık 64 km batısında Yeşilova ilçe sınırlarında yer alır. Yeşilova merkezine de 5 kilometre uzaklıkta olup denizden yüksekliği 1193 metre, çevresi karaçam ormanlarıyla çevrili gölün plajında yüzme keyfi yaşamın en güzel anları olacaktır.
Türkiye Maldivleri Salda Gölü 44 kilometrekare yüzölçümüne sahip ve binlerce yıl önce jeolojik çökmeyle meydana gelmiştir. Beyaz kumu, suyunun temizliği ve türkuaz rengiyle oluşan güzel manzarasıyla muhteşem rekreasyon alanıdır.
Büyük sazan balıklarının yanı sıra kış aylarında önemli sayıda pasbaş, patka ve dik kuyruk ördek ile çevresindeki ormanda keklik, tavşan, tilki, yaban domuzuna ev sahipliği yapan Salda Gölü, Türkiye’nin pek çok ilinden tatilci ağırlıyor.
İçeriğindeki magnezyum, soda ve kil nedeniyle bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuç veren, suyu sivilcelere iyi gelen göl, bu özelliğinden dolayı son dönemde yerli tatilciler kadar yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.
Salda Gölü, Mars kayaç oluşumları ve kumullarına benzer, yeryüzünde Mars’ın jeolojik yapısına benzerlik gösteren iki noktadan biri konumundadır. Yuvarlak yapıya sahip göl, suların çekilmesiyle içinde görülmeye başlayan 7 beyaz adayla muhteşem panoramalar sunar.
Su seviyesinde son 25 yılda yaklaşık 4 metre çekilme yaşanan, doğal yapısının bozulmaması için kumsalı araç trafiğine kapatılan Salda Gölü ve çevresi, 1989 yılından beri birinci derece doğal sit alanı olarak korunuyor.
Yaklaşık 2 milyon yıllık geçmişe sahip Salda Gölü, türkuaz suyu, etrafını saran beyaz kayaç-kumul yapısıyla tatilcilerin yanı sıra fotoğraf sanatçılarına eşsiz bir manzara sunuyor.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü tarafından gölün kenarındaki 12 hektarlık mesire alanı 2011 yılında tabiat parkına çevrilmiş durumdadır. Salda Gölü diğer göllerden çok daha farklı özelliklere sahiptir. Dünya'nın en derin, en berrak, en sağlıklı ve yüzmeye müsait olan göllerinden bir tanesi olup, Türkiye'de ödül alan 5 gölden biri konumundadır. Bu bölgenin bakir olma özelliği, ziyareti daha da cazip hale getiriyor.
Göl; yaz ve kış aylarında turizm hareketliğinin yoğun olduğu Antalya-Denizli Pamukkale Ana-Tur güzergâhında bulunmaktadır.
Ormanlık tepelerle ve ovalarla çevrili tektonik bir göldür. Derinliği bazı yerlerde 185 metredir. Güney cephesinde bulunan Sultan Pınar suyu burayı bir mesire yeri haline getirmiştir.
Salda Gölü, kumsalı, türkuaz rengiyle oluşan güzel manzarası, temiz doğası, ormanları ve kamp yerleriyle alternatif tatil olanaklarını sunan, doğanın en cömert olduğu saha alanıdır. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Salda gölü yelken, kano, rüzgâr sörfü, foto-safari, göl turu, balık avcılığı sualtı dalış, yüzme gibi imkânlar sunmaktadır.
Türkiye’de önemli sodalı göllerinden Salda Gölü, Türkiye’nin güneyinde Göller Bölgesi’nde bulunan derin ve soda içeren bir göldür. Fiziksel ve kimyasal parametreler gölün, tabanında bulunan yeraltı kaynakları tarafından oluşturulan hidrokimyasal olarak farklı su tabakalarından oluştuğunu göstermektedir
Salda Gölü’nün suları, magnezyum bakımından zengindir ve yüksek derecede alkalin fosfat içerir. Gölün üç tarafı serpantinitler, dördüncü tarafı ise dolomit ile çevrelenmiştir. Gölün içine giren suyun büyük kısmı meteoriktir ve havzalar gölün ötesine geçen geniş çakıllı alüvyon yelpaze deltaları olan çoğunlukla serpantinit çakıl taşları üzerinden beslenir.
Bu sular, gölün yüzey sularından çok daha soğuktur. Magnezyumun ise çakıllardan süzülmüş olduğu olasıdır. Bu gölün mikrobiyal çeşitliliği üzerine çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Salda Gölü’ndeki en dominant grup bakterilerdir.
Jeomorfolojik yapısı çeşitlilik gösterir.  Salda Gölü çevresinde, ofiolitler üzerindeki Neojen örtü tabakalarının aşınmasıyla meydana gelmiş, 1450-1600 m. yüksekliğinde bir aşınım yüzeyi bulunmaktadır. Neojen Örtü tabakalarının kalıntılarına, yer yer çok küçük alanlarda rastlanmaktadır. Gölün doğu ve batısı bir duvar gibi yükselen dik kıyılara sahiptir. Kuzeyde Doğanbaba, güneybatı da Gökçe ve güneydoğu da Kayadibi köyleri çevresinde göl kıyıları daha alçaktır ve bu kısımlar birikme sahalarıdır.
Doğanbaba köyü çevresindeki alçalma, Zehra deresinin getirdiği alüvyonların bu kısımda küçük bir delta meydana getirmeleri ile Oluşmuştur. Güneydoğu ve güneybatıdaki alçalma ise tektonik hareketler sonucunda oluşmuş olmalıdır; Gökçe köyü kuzeyinde yer alan Gollüce gölü, Salda gölünden 60 m.lik bir eşikle ayrılmakta ve Salda gölünün güney kıyıları ile aynı doğrultuda ve onların bir devamı olarak uzanmaktadır.
Kale tepe güneyinde fay izleri kolayca görülebilmektedir. Hava görüntülerinde arazide, Kale tepe üzerinde kuru vadi izlerine ve yamaçlarında eski kıyılara ait dar basamaklar görülebilir durumdadır. Bundan da, gölün eski seviyesini genç tektonik hareketlere bağlı olarak kaybettiği anlaşılmaktadır.
Ayrıca Gökçe köyü doğusunda, Salda gölüne doğru bir çıkıntı yapan ve Kocaadalar burnu ile son bulan alçak bir bataklık sahası bulunmaktadır.
Bu bataklık, gölün dik kıyılarında, su seviyesine bğh beyaz bir örtü meydana getirmiş olan bir toprakla kaplıdır. Serpantinlerin yayılımı sonucu meydana gelmiş olan bu topraklar, ıslaklıklarını daimi olarak korumakta ve içerisine basıldığı zaman ayağı aşağıya doğru çekmektedirler
Gölün güneydoğusunda, 1472 m rakımlı Kale Tepenin dik güneybatı yamaçları önünde, 20-25 m.lik kademeli bir eşik halinde bulunan Bağarası mevkiinin geçmişte Salda gölünü Yeşilova depresyonuna bağlayan bir gidegen olduğu anlaşılmaktadır. Bu eşik sahası, Neojen ve Kuaternere ait depolarla örtülü bir durumda bulunmaktadır.
Yeşilova kuzeybatısında, iplik fabrikası inşaat sahasında açılmış temel kazılarından bu klastik örtünün çakıl ve kum depolarından meydana geldiği, çakıl ve kum depoları arasında ince tabakalar halinde, serpantinlerin yayılımı sonucu meydana gelmiş beyaz toprağın varlığı dikkati çekmektedir.
Yeşilova batısından gelerek gole dökülen akarsuların getirdiği materyallerin birikmesi sonucu buradaki gideğen sahası dolmuş, daha sonra Yarışlı Gölü havzasına dökülen akarsuların buradan gelen akarsuları hapsetmesi sonucu burada tabii bir set meydana gelmiştir. Karaatlı köyünün 1,5. kadar batısında bir kapma dirseğine rastlanmaktadır.
Ayrıca güney batıdan kuzeydoğuya akmakta olan Eşler derecesi Yeşilova kuzeyinde birden kuzeybatıya dönmektedir. Bu, derenin göl seviyesindeki alçalmadan sonra, gidegen sahasında meydana gelen küçük bir dere tarafından kapıldığını göstermektedir.
Göl kıyısındaki ıslak çökellerin kayalar üzerinde bıraktıkları izler, mevsimlik su seviyelerine bağlı olarak meydana gelmiştir. Salda Gölü çevresi, karasallığın da tesiri ile kış aylarında kar halinde bol yağış almaktadır. Bu yüzden ilkbahar aylarında su seviyesinde hissedilir bir artma olmaktadır
Suları sodalı olan Salda Golünden bir müddet soda üretimi yapılmıştır. Göl sularının sodalı olmasından dolayı içerisinde canlı yaşamamaktadır. Gölün güney kıyısından turistik hizmetler için faydanılmakta ve burası çevre halkı tarafından bir mesire yeri olarak kullanılmaktadır.
Salda Golü tektonik menşeli bir göldür ve Neojen sonunda teşekkül etmiş olan göl, daha sonrada tektonik hareketlere maruz kalmış ve bu tektonik hareketler sonucu göl çevresinde, tedricen alçalan kıyılar ve basamaklar halinde dik kıyılar meydana gelmiştir. Alçak kıyılar aynı zamanda birikme ve bataklık sahalarına da tekabül etmektedir
Salda Gölü bitkiler açısından zengin bir göldür. Alanda 18 bitki taksonu var. Küçük batağan, Bahri, Kara boyunlu batağan, Karabatak, Büyük ak balıkçıl, Gri balıkçıl, Yeşilbaş ördek, Elmabaş pakta, Sakarmeke, Karabaş Martı gölde görülen su kuşlarındandır. Ayrıca göl etrafındaki arazilerde dikenli keler, tilki, yaban domuzu, kara tosbağası gibi memeliler de görülmektedir. Bitki ve kuş türlerinin yanı sıra alan içsu balıkları açısından da önem arz etmektedir. Ülkemize endemik 3 balık türü alanda yaşamaktadır. Nesli dünya ölçeğinde tehlike altındadır.
Türkiye’nin en derin Salda; Yer yer seyrelmiş karaçam ve meşe ormanlarının kapladığı kireçtaşı ve serpantin yamaçlarla çevrilidir. Kıyısında küçük alüvyal ovalar yer alır. Alan kısmen tuzlu göl ve etrafındaki dar kıyı şeridinden oluşur. Göl çevresindeki muhteşem plajlar,  gölün güney kıyılarında küçük, tuzlu sulak alanlarla olağanüstü güzellikte manzaralar sunar.
Suyunun temizliği ve turkuaz rengiyle oluşan güzel manzaranın yanı sıra, güneybatı ve güneydoğu kıyılarında yer alan küçük kumsallar alanın turizm amaçlı kullanımına imkan vermektedir. Etrafında az sayıda yerleşim alanı bulunan göl kıyıları yöredeki en önemli turizm merkezi olarak kullanılmaktadır. Göl içindeki suların çekilmesiyle görülmeye başlayan yedi beyaz ada, gölün güzelliğine bir başka güzellik katar. Gölün doğusunda Yeşilova ilçesi, güneybatısında Salda, kuzeybatısında Doğanbaba ve kuzeydoğusunda Kayadibi köyleri yer almaktadır.
Göl suyunun terkibinde magnezyum, soda ve kil bulunması bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuçlara sebep olmaktadır. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre göl suyu sivilcelere iyi geliyor. Gölün arka kısmında kalan orman örtüsü keklik, tavşan, tilki ve yaban domuzuna, göl ise yaban ördeklerine ev sahipliği yapmaktadır. Salda Gölü etrafındaki arazilerde dikenli keler, tilki, yaban domuzu, kara tosbağası gibi memeliler görülmektedir.
Tarım ve günübirlik turizm etkinlikleri alandaki başlıca geçim kaynağını oluşturmaktadır. Göl 1989’da SİT Alanı ilan edilmiş, ancak kısıtlı yapılaşmaya izin vermek amacıyla 1992’de koruma derecesi düşürülmüştür. Alana ait Sulak Koruma Bölgesi Sınırları belirlenmiş olup Ulusal Sulak Alan Komisyonu tarafından onaylanmıştır.
Son 20 yıldır, göl seviyesinde 3-4 metreyi bulan bir çekilme olmuştur. Hâlen çekilme devam etmektedir. Göl kenarında 10’a yakın turistik tesis bulunmaktadır. Bu tesislerin bazılarının arıtma tesisi olmasına karşın, bir kısmı yeterli değil veya çalıştırılmamaktadır. Göl çevresindeki yerleşimlerin atık suları Gölü besleyen derelere verilmekte ve gölde kirliliğe neden olmaktadır.
Havzada yer alan tarım alanların sulanmasında Gölü besleyen derelerin suları kullanılmaktadır. Devlet Su İşleri’nin bir projesi, Değirmendere üzerinde küçük bir barajın inşasını öngörmektedir. Bölgenin sahip olduğu turizm potansiyeli, Turistik yatırımların göl çevresinde her geçen gün daha da artmasına neden olmaktadır. İleriki yıllarda tesislerden kaynaklanan hem katı atık ve su kirliliğinin hem de görsel kirlilik probleminin artmasını kaçınılmaz kılacaktır.
Salda Gölü’nde yüzmek mümkün. Ancak her, gölde yüzme deneyimi yaşamış insan bilir ki tatlı suda yüzmek risklidir. Tuzlu su gibi sizi kaldırmaz. Bir de bu gölün zemininin kaygan bir kil yapısında olduğunu hesaba katmak gerek. Dışarıdan baktığınızda sapasağlam duran, rüzgarın şekil verdiğini düşündüğünüz o bembeyaz kıyı şeridi aslında beyaz çamurdur.
Yürümeyi yeni öğrenen bebekler gibi paytak paytak ve elinizdeki fotoğraf makinesini düşürmeden yürümek gerçekten beceri gerektiriyor. Bunun için, gölün “plaj” olarak belirlenmiş yerlerinde suya girmek en doğrusu olsa gerek. Öyle her bulduğunuz yerde suya atlamayın.
Geçmişte Salda Gölü’nde, yöre insanlarından bile boğulan olmuş. Yüzerken mutlaka tedbirli olmalısınız. Kahramanlık yapmayın. Suda şakalaşmayın, alkollü girmeyin, açılmayın. Kramplara neden olabilecek durumlardan uzak durun.
---------------------------------------------
Kamera/Metin Yazım : Mehmet SÖKMEN
Havadan Çekimler : Sercan Serhat Çığgın : 0507 433 84 39 - https://www.facebook.com/antalyaaerial/
Seslendirme : Rüksan Atak SÖKMEN
Çekim Tarihi : 09.11.2017
Prodüksiyon Yapım Tarihi: 11.11.2017
Video Prodüksiyon Yapım, Yayın Ve Yönetmeni: Mehmet SÖKMEN - 0532 525 84 93
web: www.mehmetsokmen.tv
www.youtube.com/mehmetsokmen1

Bu haber 905 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Gezi Notlarımız

Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik

Katmanlı Merdiven Şelalesi Ve Devkazanı Serik Elbette sizlerde çok sayıda şelale ve dev kazanı görmüşsünüzdür. Ancak Katmanlı Merdiven Şelalesi Dev Kazanı dünyad...

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland Kumun Sanata Dönüştüğü Yer Antalya Sandland

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |