http://www.mehmetsokmen.tv/videolar/ Film Video Kurgu Nedir? - Mehmet SÖKMEN Tv - Video Prodüksiyon - Antalya
ANASAYFA VİDEOLAR ANKETLER RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

BU KANALI DESTEKLE

Film Video Kurgu Nedir?

Film Video Kurgu Nedir?

Tarih 30 Mayıs 2013, 17:45 Editör Mehmet SÖKMEN

Filmlerde (sinema, belgesel, haber, reklam internet video ve tv) görüntü ve seslerin ardışık eklenmesi işlemi kurgu veya montaj işlemidir. Bu çalışma dizisini uygulayan kişi kurgucu, montajcı veya güncel olarak "editör" olarak adlandırılırFilm Video Kurgu Nedir?
Filmlerde (sinema, belgesel, haber, reklam internet video ve tv) görüntü ve seslerin ardışık eklenmesi işlemi kurgu veya montaj işlemidir. Bu çalışma dizisini uygulayan kişi kurgucu, montajcı veya güncel olarak "editör" olarak adlandırılır. Film ilk olarak buluş veya icat aşamasında iken kurgu henüz bilinmiyordu. Kurgucu veya editörler yavaş yavaş kurguyu keşfedip geliştirmeye başladılar. Film çekilmeden veya çekilme aşamasında kurgu yapmaya başladılar: Birincil sahne veya plandan sonra arkasına gelecek sahneyi çekerek, sıralı çekimlerle "kamera kurgusu" yaptılar. İlkel olan bu teknik zaman içinde, daha gerçekçi kurguya dönüştürülerek, pozitif çekilen filmler banyo edilme tekniği ile kesilip birbirine ardışık eklenince, sinema artık anlam kazanarak bir yaşam veya öykü anlatabilecek hale gelerek en önemli sanat dalı olmasının yolu açıldı.
Teknolojinin gelişimine paralel olarak kurgu teknikleri hızla değişime ayak uydurarak, gelişti. Film yapıtlarının sesle birlikte film endüstrisine girmesiyle, kurgu editörleri, görüntü ve  ses kurgusunu birlikte yapmaya başladılar. Video teknolojisinin gelişimi ile yeni kurgu teknik biçimleri geliştirildi. Büyük video kasetlerdeki hareketli görüntü ve sesler bir video teypten diğerine ardışık olarak kaydediliyor ve kurgu yapılıyordu. Bu kurguların olumsuz yönü ise plan sahnelerinin zamanı ve sırası değiştirilmek istendiğinde genelde bütün kurguyu yeniden yapmak zorunluluğu vardı. Bilgisayar teknolojisi kurgu yapımında son dönüm noktası oldu diyebiliriz. Video kaset kapsamlı görüntü ve sesler bilgisayar Hard Disklerine aktarımı ilk yıllarda astronomik fiyatlara mal oluyordu bilgisayarlar ve programların zamanla ucuz hale gelmesi; benim gibi kendi filmlerini kurgulamak isteyen bir çok film sever kendi filmlerini yapıp geniş kitlelere sunma olanağı buldular.

Kurgu Çeşitleri
Film Kurgusu: Sinema film kamerası ile sinema filmine çekilen filmleri kurgulamak için yapılan en eski kurgu biçimidir. 1900 - 1960 arası filmler özel bir kesici ile kesilerek, sahne planları özel seloteyplerle yapıştırılıp ardışık eklenerek yapılan kurgu biçimidir. Film kurgusu çoklu aşamadan oluşan bir sistemdir. Bir film ürünü elde edebilmek için film birçok işlemden geçer. Bunlar sırasıyla şunlardır:
1.Negatif filmle çekilen ham filmlerin laboratuvarda pozitif olarak bir kopyası basılır. Buna iş kopyası denir. İş kopyası pozitif olduğu için montaj masasında izlenebilir haldedir. Montaj iş kopyası üzerinde yapılır. Bu sırada negatif ham filme dokunulmaz, uygun ortamda saklanır. Film sesli çekilmişse ‘’perfore bant’’ a aktarılır. Böylece kurgu masasında sesler duyabileceğimiz,kullanabileceğimiz bir formata aktarılmış olur.
2.Sesler ve görüntüler eşlenir (senkronlanır). Bu aşamada kurgucu her planın başında bulunan klaketlerin yardımıyla ses ve görüntüyü senkron hale getirir. Klaketin tam kapandığı anda çıkardığı sesle, tam kapandığı anın görüntüsü üst üste getirilerek senkronlanır.
3.Senkronlanmış planların sıralı listesi çıkartılır.
4.Planlar tek tek kesilip birbirlerinden ayrılarak sahne sırasına göre düzenli bir şekilde raflara yerleştirilir. Yoksa yüzlerce film şeridi arasından istediğimiz planı ayırıp bulmak büyük zaman kaybına yol açar.
5.Planlar sahneleri oluşturacak şekilde, sahneler de bütün filmi oluşturacak şekilde arka arkaya bağlanır.
6.Sahne sahne kaba montaj yapılır.
7.İnce montaj (ya da final montajı) yapılır.
8.Kurgu bittikten sonra filmin altında bulunan kodlar (keycode) vasıtasıyla ham negatif,iş kopyasında sonlanmış kurgu örnek alınarak aynen kesip bağlanır. Bu esnada bir taraftan filmin ses bandına müzik,efekt,dublaj vs. eklenir; ses miksajı yapılır.
9.Filmin parlaklığı ve rengi düzeltilerek ayarlanır.
10.Sesle görüntü birleştirelerek ‘’sıfır kopya’’ basılır. Ufak tefek hatalar varsa yeni kopyalarda düzeltilerek basılır. (eskiden bu sıfır kopya ziyan olmasın diye Anadolu sinemalarına gönderilmiş, o yüzden bu kopyaya ‘’Anadolu kopyası’’ da denirmiş.)
11.Gösterim kopyaları basılır ve film sinemalarda izlenecek hale gelir.
Video Kurgusu: Ham video kasetlerdeki görüntü ve sesler bir video oynatıcıdan,bir video kaydedicideki boş kasete sırayla kaydedilerek video kurgusu yapılır. Genellikle bu iki video teyp (vtr) arasında bir edit control (kurgu kontrol) cihazı bulunur. Bu cihaz iki video teybi de kontrol ederek ve onlara, kurgucunun verdiği komutları ileterek kurgunun karesi karesine şaşmaz bir şekilde yapılmasını sağlar. Geçiş efektleri (dissolve,wipe vs) yapmak için birden fazla video oynatıcı kullanır.Bazı profesyonel VTR’lerde yerleşik kurgu kontrol cihazı bulunur. Böylece iki VTR birbirine bağlanarak (bir tanesi diğerini de kontrol eder) hızlı ve titiz kurgu yapılabilir. Video kurgusuyla yapılan haber kurguları bu şekilde yapılır.
Bilgisayar Destekli Kurgu: Bilgisayar destekli kurguda video kasetlerdeki görüntü ve sesler bir ‘’capture card’’ vasıtasıyla (analog kasetler için) veya ‘’firewire’’ kablosuyla (dijital kasetler için) bilgisayarın harddiskine aktarılır. Karta veya harddiske çekim yapan yeni teknoloji kameralarda ise görüntü ve sesler fareyle sürüklenrek direkt bilgisayara aktarılır .Daha sonra bir kurgu programı kullanılarak bilgisayarın harddiskindeki görüntü ve ses dosyalarıya (medya dosyaları) kurgu yapılır. Bu tip kurgu çeşitli geçişlerin ve görsel işitsel efektlerin çok daha rahat ve kolay yapılmasına olanak tanımaktadır. Kurgu bittiğinde bitmiş filmi çeşitli formatlarda film dosyalarına çevirmek, dvd olarak yazdırmak ya da kasete aktarmak mümkündür.

Video Düzenleme
Video Montajlama video bölümlerinin başka bir video parçasını şekillendirmek için yeniden düzenlenmesi ve düzeltilmesi sürecidir. Video montajlamanın amaçları film montajlamayla aynıdır; istenmeyen film metrajının kaldırılması, istenen metrajın ayrılması ve yeni metrajla sentezlemek için metrajın zamanında düzenlenmesi.

Video Düzenleme Endüstrisi
Video montajlama yalnızca mevcut metrajın yeni bir şeye dönüştürmek ya da onu daha iyi hale getirmek için bazı özellikler eklemekten ibaret değildir. Video montajı tabiri ayrıca şöyle tanımlanabilir:
1-Doğrusal olmayan montaj sistemi, video montaj yazılımı yüklü bilgisayar kullanmak. Doğrusal olmayan montaj, bir başka şey gibi aynı kolaylıkta bir video klipte herhangi bir çerçeveye ulaşabilmeyi içeren film ve televizyon üretim sonrası modern bir montajlama sistemidir. Bu metot başlangıçta film montajlamada kullanılan “kes ve yapıştır” tekniği kavramına benzemektedir.
2-Doğrusal video montajlama, videoteyp kullanmak. Doğrusal video montajlama stüdyoda kaydedilmiş ya da program bilgisayar grafikleri programından meydana gelmiş video kamera ile görüntü elde etme veya videoteybe kaydedilmiş ses kaydını ve görüntüleri düzenleme, değiştirme ve seçme sürecidir. 1990’ların başında bilgisayar destekli doğrusal olmayan montajlama ortaya çıkana kadar sadece video montajlama olarak tabir ediliyordu.

Video Montaj Yeniliği
Son zamanlarda uzmanlaşmış seviyedeki yazılım aracının ileri seviye ortam dönüşümünü yönetmek üzere tasarlanması ve bu yazılımın bedava edinilmesi giderek azaldığı için Squared 5’in MPEG Streamclip’i bir istisna teşkil ediyor. Bu üretim aracı bir dizi geniş çapta kullanışlı özelliği bir araya getiriyor ve yakın zamanda bu konuda ortaya çıkan bilgiler video düzenleme ve şifrelemede en son eğilimleri artan düzeyde desteklemektedir.

Video Düzenleme Tarihçesi
İlk video kaydediciler çok pahalıydı ve kopyalamanın kalite kaybı o kadar yüksekti ki;  5 cm’lik çift yönlü çalışan video kayıt cihazı üzerinde, kaydedilen seri bant demir sıvı ile görselleştirilir,  jilet ya da giyotin kesiciyle kesilir ve teyple ucu birbirine eklenerek kurgulanırdı. Kalite ve ekonomideki gelişmeler ve silme başlığının icadı yeni videonun mevcut bir teybin içine iyi bir şekilde yerleştirilmesini sağladı. Bu teknik, “doğrusal montajlama” olarak atfediliyor.
Eğer bir önceki görüntü uzatılmak istenirse sonraki görüntülerin tümü tekrar eklenmesi gerekirdi. Çoklu kaynaklar, karıştırılacak veya sıkıştırılacak görüntü karıştırıcısı aracılığıyla aynı anda yeniden oynatılabiliyorlardı. Çevrimiçi video kliplerin artan popülerliği Internet kullanıcılarının video montajlama işlerinde büyük bir artışa neden oldu. Internet; düşük masraflı video montajlama araçlarının önemli bir kaynağı oldu.
ALINTI KAYNAK: http://www.videokurgumontaj.com/kurgu-ve-kurgu-cesitleri-nelerdir.html

Bu haber 4211 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Video Prodüksiyon

Özel İsteme Göre Video Kurgu Ve Yapım. Elinizdeki Ham Videolarınızı Filme Dönüştürüyoruz

Özel İsteme Göre Video Kurgu Ve Yapım. Elinizdeki Ham Videolarınızı Filme Dönüştürüyoruz Özel İsteme Göre Video Kurgu Ve Yapım. Elinizdeki Ham Videolarınızı Filme Dönüştürüyoruz

Dijital Video Kurgu Seti Ve Dijital Kurgu Tekniği

Dijital Video Kurgu Seti Ve Dijital Kurgu Tekniği Dijital Video Kurgu Seti Ve Dijital Kurgu Tekniği

Contributor

HAVA DURUMU


Google Translate

Mehmet SÖKMEN - 05325258493 Bu web sitesindeki tüm videoların linklerini adımızı göstererek kullanabilirsiniz ISBN: 978-605-88104-0-2
RSS Kaynağı |